FSv CVUT - foto
Katedra konstrukcí pozemních staveb
Fakulta stavební, ČVUT v Praze

Uživatel nepřihlášen
Přihlásit se | Nápověda
English

Pozemní stavby A4 (Cvičení)

 

Požární bezpečnost (cvičení 1 až 8): Ing. Eliška Vorlíčková, Ing. Daniela Šejnová Pitelková

Zdravotní nezávadnost (cvičení 9 až 12): Ing. Veronika Kačmaříková, Ph.D., Ing. Zuzana Rácová, Ph.D.


 

Zdravotní nezávadnost staveb

Zadání: budova z projektu 1 nebo projektu 2 nebo individuální projekt

Úkol 1: Stanovení radonového indexu budovy, návrh ochrany, výpočet tloušťky protiradonové izolace, návrh větracího systému podloží, zakreslení do projektové dokumentace. Technická zpráva s popisem prvků opatření.

Úkol 2: Cost-effectiveness analýza ozdravných opatření založených na zvýšení intenzity větrání. Porovnání dlouhodobých nákladů přirozené a nucené ventilace.

 



Požární bezpečnostní řešení stavby

6x pracovní list vždy na zadané téma

1. cvičení:  Úvod do cvičení, základní požárně technické pojmy (společně s částí zdravotní nezávadnost)
Seznámení studentů s požadavky pro cvičení; ukázka vzorového cvičení + popis jednotlivých částí požárně bezpečnostního řešení; literatura + podklady pro cvičení; požární kodex (2 základní kmenové normy požární bezpečnosti + normy související, vyhlášky); zadání řešeného objektu nevýrobního charakteru; požární výška objektu; materiálové charakteristiky (třída reakce na oheň, stupeň hořlavosti); třídění konstrukcí a konstrukčních systémů staveb z požárního hlediska.

2. cvičení Požární úseky, požární riziko, stupeň požární bezpečnosti (společně s částí zdravotní nezávadnost)
Pokyny pro rozdělení vnitřní dispozice na požární úseky (samostatné požární úseky, prostory bez požárního rizika, instalační a výtahové šachty); mezní rozměry požárních úseků; stanovení požárního rizika pro jednotlivé požární úseky dle požárního výpočtového zatížení; stálé a nahodilé požární zatížení; vliv bezrozměrných součinitelů a, b, c; vliv požárně bezpečnostních zařízení (EPS, SHZ, SOZ) na požární riziko; stupeň požární bezpečnosti; technický popis požárních úseků na výkresech.

3. cvičení: Stavební konstrukce a požární odolnost (společně s částí zdravotní nezávadnost)
Stanovení požadované (normové) požární odolnosti nosných a požárně dělících konstrukcí (požárních stěn a stropů, požárních uzávěrů) se zanesením požadovaných hodnot do půdorysů a porovnání se skutečnou požární odolností konstrukcí navržených v projektu; členění fasády na svislé a vodorovné požární pásy; limitující faktory pro zateplení budov; střešní plášť; požární uzávěry; instalační a výtahové šachty; těsnění prostupů TZB v požárně dělících konstrukcích.

4. cvičení:  Únikové cesty
Obsazení objektu osobami; nechráněné a chráněné únikové cesty (typ A, B, C); únikové cesty sousedním požární úsekem; náhradní únikové možnosti; rampy, eskalátory, výtahy; použití a výpočet únikových cest (počet, mezní délky, šířky a počet únikových pruhů, doba evakuace a ohrožení osob zplodinami); dveře a osvětlení na únikových cestách

5. cvičení: Odstupové vzdálenosti
Obvodové a střešní pláště z hlediska požárně otevřených ploch (riziko šíření požáru sáláním tepla); výpočet odstupových vzdáleností; torzní stín (odpadávání hořících částí obvodových stěn); určení požárně nebezpečného prostoru; umístění nového objektu v požárně nebezpečném prostoru

6. cvičení: Zařízení pro protipožární zásah
Přístupové komunikace pro protipožární techniku; nástupní plochy, vnitřní a vnější zásahové cesty; vnější odběrná místa (zdroje požární vody; vnitřní odběrná místa, hasicí přístroje; náhradní zdroje elektrické energie

Soubory ke stažení

V této sekci jsou neveřejné soubory ke stažení.
Pokud je chcete zobrazit, musíte se nejdřív
přihlásit.

< Zpět