Požární bezpečnost a zdravotní nezávadnost budov
Kód předmětu: | 124PBZN |
Rozsah: | 3+2, zk |
Zakončení: | Zápočet, zkouška |
Druh studia: | Bakalářský |
Semestr: | Letní |
Typ předmětu: | Povinný |
Garant předmětu: | prof. Ing. Martin Jiránek, CSc. | Ing. Marek Pokorný, Ph.D. |
Anotace:
- Část požární bezpečnost staveb
Část předmětu požární bezpečnost staveb je zaměřena na požárně bezpečnostní řešení (PBŘ), jakožto nedílné součásti projektové dokumentace stavby. Mezi stěžejní témata patří: historie a legislativa v požární bezpečnosti staveb v ČR, úloha HZS ČR, kategorizace staveb, základní požárně technické pojmy v projektování, dělení stavby do požárních úseků, požární riziko, stupeň požární bezpečnosti, požární odolnost nosných a požárně dělících konstrukcí, fasádní a střešní systémy jako požárně bezpečná obálka budovy, zvyšování požární odolnosti stavebních konstrukcí, únikové cesty, odstupové vzdálenosti a požárně nebezpečný prostor, zařízení pro protipožární zásah, požárně bezpečnostní zařízení (trvalá dodávka elektrické energie (TDEE), značky, osvětlení, elektrická požární signalizace (EPS), stabilní hasicí zařízení (SHZ), zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT)), požární požadavky pro technická a technologická zařízení stavby, požární bezpečnost garáží ad.
- Část zdravotní nezávadnost staveb
Přehled škodlivin v interiéru staveb (přírodní radionuklidy, vláknitý prach, azbest, těžké kovy, těkavé organické sloučeniny, zpomalovače hoření, produkty hoření, plísně, bakterie, synantropní hmyz) a jejich zdravotních účinků. Vliv stavebních konstrukcí a materiálů na vnitřní mikroklima staveb. Navrhování staveb z hlediska zdravotní nezávadnosti, zásady optimalizace jednotlivých složek vnitřního mikroklimatu. Nápravná opatření.
Cíle:
V části předmětu požární bezpečnost staveb se studenti se seznámí se základy požárně bezpečnostního řešení (PBŘ) staveb s důrazem na aktivní a pasivní požární ochranou staveb.
V části zdravotní nezávadnost staveb se studenti seznámí s požadavky na zdravé a kvalitní vnitřní prostředí, zásadami navrhování a provádění staveb se zdravým vnitřním prostředím a v harmonii s přírodou (výběr a vlastnosti pozemku, výběr stavebních materiálů, stavební konstrukce a obálky budovy, minimalizace vlivu na životní prostředí).
Přednášky:
Požární bezpečnost staveb (přednáška 1 až 8): Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Zdravotní nezávadnost (přednáška 9 až 13): prof. Ing. Martin Jiránek, CSc.
Požární bezpečnost staveb (PBS):
Přednáška 1: Úvod do předmětu a základní pojmy v PBS
Přednáška 2: Požární úseky (PÚ), požární riziko, stupeň požární bezpečnosti (SPB)
Přednáška 3a: Požární odolnost (PO) nosných a požárně dělících k-cí
Přednáška 3b: Fasádní a střešní systémy jako požárně bezpečná obálka budovy
Přednáška 4: Únikové cesty (ÚC)
Přednáška 5: Požárně nebezpečný prostor (PNP)
Přednáška 6: Zařízení pro protipožární zásah
Přednáška 7: Požárně bezpečnostní zařízení (PBZ): trvalá dodávka elektrické energie (TDEE), značky, osvětlení, elektrická požární signalizace (EPS), stabilní hasicí zařízení (SHZ), zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT)
Přednáška 8: Vybraná technická a technologická zařízení budovy
Zdravotní nezávadnost:
Přednáška 9: Úvod do zdravotní nezávadnosti staveb, složky obytného prostředí, přehled škodlivin v interiéru staveb. Vyhodnocování úrovně radiačního mikroklimatu v interiéru staveb, způsoby měření koncentrace radonu, stanovení radonového indexu pozemku. Ochrana nových staveb proti radonu z podloží, výpočet tloušťky protiradonové izolace, návrh odvětrání podloží..
Přednáška 10: Metody radonové diagnostiky. Ochrana stávajících staveb proti radonu, ochrana staveb proti gama záření ze stavebních materiálů, výpočet tloušťky stínícího materiálu. Vliv energetické sanace staveb na kvalitu vnitřního prostředí. Cost-effectiveness analýza ozdravných opatření.
Přednáška 11: Aerosoly v interiéru staveb, vláknitý prach, azbestová vlákna, materiály obsahující azbest, způsoby sanace. Těžké kovy. Produkty hoření. Těkavé organické sloučeniny (benzen, formaldehyd, styrén atd.), zpomalovače hoření, oxidy dusíku a uhlíky. Opatření snižující koncentraci plynných a prachových částic ve vnitřním ovzduší.
Přednáška 12: Mikrobiologie staveb - biologičtí činitelé ve stavebních objektech a jejich vliv na lidský organismus. Zmíněna budou témata jako syndrom nemocí z budov (SBD), patogeny, karcinogeny, typické choroby dýchacích cest, kůže, imunitního systému apod.
Přednáška 13: Biodegradace stavebních materiálů a konstrukcí působená plísněmi, bakteriemi, roztoči, hmyzem, hlodavci, ptáky, rostlinami, atd. Biologická degradace stavebních materiálů chemickým i fyzikálním působením.
Ukončení:
Podmínky k udělení zápočtu pro část zdravotní nezávadnost:
- odevzdání všech vypracovaných úloh v určeném termínu a v požadovaném rozsahu a kvalitě
- max. 1 neomluvená absence
- alespoň 3 aktivní konzultace se cvičícím nad rozpracovanými úlohami
Podmínky k udělení zápočtu pro část požární bezpečnost: poddrobně v Moodle předmětu 124PBZN a úvodní prezentace do cvičení?
Požadavky ke zkoušce: zápočet
Průběh zkoušky:
- Zkouška: část PBS v Moodle předmětu 124PBZN (vlastní notebook nebo tablet nutný), část ZN písemně (otevřené a kreslicí otázky)
- Ověření průřezové znalosti z přednášek / cvičení
- Větší počet stručných převážně uzavřených otázek
- Možnost více správných odpovědí
- Jednoduchý výpočet
- Pravda / nepravda
- Dress kód
Literatura:
-
POKORNÝ, Marek a HEJTMÁNEK, Petr. Požární bezpečnost staveb | Sylabus pro praktickou výuku. Praha: ČVUT v Praze, 2021. 150 s. ISBN 978-80-01-06839-7.
Skripta k dispozici v e-shopu ČVUT: https://eobchod.cvut.cz/skripta_cvut/skripta_cvut/pozarni_bezpecnost_staveb_sylabus_pro_praktickou_vyuku-150032906 - Jiránek M.: Konstrukce pozemních staveb 80. Ochrana proti radonu. Skriptum ČVUT, 2002
- Jiránek M., Honzíková M.: Radon - Stavební souvislosti I. a II. SÚJB a ČVUT, 2012, 2013
- Wasserbauer R.: Biologické znehodnocení staveb. ABF Nakladatelství ARCH, 2000
Soubory ke stažení
V této sekci jsou neveřejné soubory ke stažení.
Pokud je chcete zobrazit, musíte se nejdřív přihlásit.